Rząd i polityka
Rząd wchodzi w skład władzy wykonawczej w państwach demokratycznych. W Polsce inaczej nazywany jest Radą Ministrów. Rząd ma za zadanie kierować realizacją funkcji danego państwa oraz uzgadniać pracę organów takich jak administracja publiczna . Prowadzi politykę wewnętrzną oraz zagraniczną, a także ma uprawnienia do decydowania o wszystkich sprawach, które nie są zastrzeżone dla innych organów. W skład Rządu wchodzi Prezes Rady Ministrów (premier) oraz wicepremierzy i ministrowie poszczególnych resortów.
Powoływanie Rządu w Polsce
Tryb powoływania rady ministrów zapisany został w Konstytucji RP w rozdziale VI. Istnieją trzy procedury powoływania tego organu państwowego, pierwsza procedura podstawowa, dwie kolejne są rezerwowe w przypadku, gdy nie zostały spełnione wymogi wcześniejszego trybu postępowania. W pierwszej fazie prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów, który formułuje rząd oraz przedstawia jego program działania. Następuje głosowanie w sejmie o wotum zaufania. W przypadku gdy nowo utworzony rząd nie otrzyma tegoż wotum, następuje dymisja rządu. Wszystkie procedury trwają nie dłużej niż 14 dni. Wtedy to kolejny etap realizowany jest przez sejm, który w ciągu kolejnych 2 tygodni wybiera Prezesa Rady Ministrów i ministrów. Gdy po przedstawieniu swojego programu wyborczego nowo powołany rząd nie otrzyma wotum zaufania, wtedy tak jak miało to miejsce w pierwszym przypadku prezydent desygnuje premiera, który przedstawia program oraz sejm głosuje za przyznaniem wotum zaufania. W przypadku gdy ta trzecia droga się nie powiedzie prezydent skraca kadencje sejmu i senatu oraz powołuje nowe wybory.
Rodzaje
- większościowy – gdy Rząd tworzony jest przez partie dysponująca większością głosów w parlamencie,
- mniejszościowy – partia formująca Radę Ministrów nie posiada przeważającej liczby mandatów i nie jest w stanie utworzyć tak silnej koalicji, by zdobyć większość
- jedności narodowej- Rząd składa się z przedstawicieli wszystkich (lub większości) partii wchodzącej w skład parlamentu,
- technokratyczny- ten typ Rządu tworzony jest w celu realizacji zadań w określonym czasie.
Kompetencje
- kompetencje inicjatywne – związane są z rozpoczęciem wszelkich działań w zakresie prowadzenia polityki państwa i są to:
- prawo inicjatywy ustawodawczej ( ustawa:wnoszenie nowych projektów, wycofywanie ich lub zgłoszenie autopoprawki, zgłoszenia trybu projektu ustawy jako pilny)
- opracowywanie projektu ustawy budżetowej państwa
- złożenie wniosku do prezydenta o wprowadzenie stanu wojennego lub wyjątkowego.
- kompetencje wykonawczo-realizacyjne – odnoszą się do dążenia do zrealizowania ustaw, budżet państwa - w tym przypadku Rada Ministrów odpowiedzialna jest za jego wykonanie przed sejmem (przedkładanie sprawozdań dotyczących jego realizacji, posiadanie możliwości do zamykania rachunków państwowych oraz informowanie o zadłużeniu państwa)
- samodzielne kompetencje bieżącego kierownictwa państwowego – odnoszą się do kierowania i koordynowania organów które maja charakter podległy pod rząd (np. minister, wojewoda )
- kompetencje nadzorcze i kontrolne – wobec organów nie podlegających pod rząd ( samorząd terytorialny ), gdy wykonywanie zadań publicznych nie jest skuteczne.
Funkcje
- Wykonawcza- odnosi się do takiego kierowania i koordynowania, by ustawy były wykonywane,
- Administrowania - czyli rozstrzyganie o skutkach prawnych, które zapisane są w ustawach,
- Kierowania- realizowanie polityki Rady ministrów poprzez kierowanie administracja rządową(w skład której wchodzą ministrowie i wojewodowie),
- Rządzenia - funkcja ta realizowana jest poprzez prowadzenie polityki państwowej.
Zasady działania Rządu w Polsce
- kolegialność działania rządu - wszyscy członkowie rządu pracują na tych samych zasadach
- rządem kieruje prezes Rady Ministrów
- członkowie uczestniczą w ustalaniu i realizacji polityki rządu,
- rząd reprezentowany jest przez premiera jeśli chodzi o kontakty z innymi organami
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |